top of page

Mekan Seçimi ve Düğün Fotoğrafları


Düğün hazırlıklarının başlamasıyla birlikte atılacak en önemli adım şüphesiz ki düğün tarihinin netleştirilmesi oluyor. Bu şekilde düğün mekânının seçimi de tamamlanmış olacaktır. Bu büyük adımın ardından geri sayıma başlanarak, ilk doğum günü ilk mezuniyet gibi çiftlerin hayatlarında ilk defa yaşayacakları heyecan dolu yeni bir süreç eklenerek beraber yaşayacakları en mutlu günlerine geri sayım başlayacaktır. .


Bu güzel hazırlık sürecin ikinci aşaması olarak ilk yapılacaklar sırasında yer alan bölüm ise güzel günlerin hatırlanmasını sağlamak, güzel anılardan oluşan enstantanelerin ömür boyu saklanacak olan fotoğrafa sahip olabilmek için güvenebileceğiniz bir fotoğrafçıya karar vermek olacaktır.


Çiftlerin fotoğrafçı seçiminde karar kılmasına neden olan bir takım faktörler söz konusudur. Bu faktörleri sıralamamız gerekirse;

1.Bir yakınınızın düğün albümünü görme fırsatı yakalamış olmanız

2.Bir akrabanızın veya yakınınızın fotoğrafçılık yapıyor olması

3.Sosyal medya da yer alan düğün fotoğrafları ve fotoğrafçıların takibi

4.Bütçe planlaması

5.Seçeneklerin karşılaştırılması

6.Bir fotoğrafçınızın zaten var olması

7. Piyasa keşfi ve fizibilitesi


Yukarıda yer alan özellikler dahilinde düğün fotoğrafçısı seçimi yapılarak randevu oluşumu sağlanır.


Şimdi düğün hazırlığı planlarınız tamamlandı, düğün tarihiniz belirlendi ve düğün fotoğrafları için fotoğrafçı seçimini yaptınız peki düğün fotoğraflarınızın çekileceği yerler konusunda bir düşünceniz var mı? Fotoğraflarınızın çekileceği mekanlar sizce ne kadar önemli ?

Şimdi bunu birlikte değerlendirelim.


Şüphesiz ki fotoğraf sanatsal bir olgu içermekle birlikte belge niteliği taşıyarak geçmişten geleceğe miras bırakılacak en önemli eserlerden biridir. Peki, fotoğraf çekimlerini sanatsal olguyla birlikte düşünürsek çekim mekânları konusunda düşüncelerimiz ne olur bu konu için geçmişe ufak bir yolculuk yaparak sanat değeri yüksek olan bir takım eserleri inceleyerek ortak noktaların var olup olmadığı konusunda değerlendirmeler yapalım.

Fotoğrafın 1814 yılında icad edildiğini biliyoruz fakat sanatı biraz daha iyi anlamak için biraz daha tarihte geriye giderek dünyanın en değerli tabloları arasında yer alan Rönesans döneminde Leonardo Da Vinci’nin yapmış olduğu yağlı boya portresi olan Mona Lisa eserini değerlendireceğiz.

Mona Lisa tablosu neden paha biçilmez bu tabloyu paha biçilmez yapan olgu nedir ? Bu Tablo ile Fotoğraflar arasındaki ortak yönler ne olabilir şimdi bunları değerlendirelim ?


1. Resmin Hikayesi: Bir Fransız tüccarı karısının isteği üzerine Leonardo Da vinci ile görüşmek ister, yalnız Leonardo Da Vinci bu görüşmeyi gerçekleştirmek istemez Fransız tüccarın ısrarlarının ardından tüccarla görüşen Leonardo Da Vinci, tüccarın karısı olan Lisa Cenerdini’nin resmini yapmak üzere anlaşırlar. 1503 yılında yapımına başlanan bu tablo 1507 yılında tamamlanmıştır. Bu eser tüccarın karısı tarafından beğenilmediği için Fransız tüccar Leonardo Da Vinci’den özür dileyerek tabloyu iade eder, Leonardo Da Vinci ise tabloyu 13 çuval altın karşılığında Fransa Kralı I. Fransuva’ ya satmıştır. Mona Lisa Tablosu 1911 yılında çalınarak 1913 yılında hırsızın tabloyu satmaya kalkışmasıyla bulunur. Yetkililer Mona Lisa tablosunu sigortalatmak istemiş yalnız sigorta firmaları ve bilir kişiler tarafından değeri tespit edilemediği ve paha biçilmez olması sebebiyle sigortası yapılamamıştır. Her yıl 6 milyon turistin ziyaret ettiği Mona Lisa Tablosu Fransa'nın başkenti Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir.

2. Mona Lisa eseri Altın Oran kuralının uygulanarak yapıldığı ilk tablolardan biridir. Bu sebeple denge ve estetiğin kusursuz ahenkli tablonun her bölümünde görünebilir.

3. Bir resim’in ve ya fotoğrafın güzelliği o tabloya bakış süresiyle doğru orantılıdır. Bakış süresini arttıran bir resim veya fotoğraf izleyiciyi düşündürür, sorular sormaya başlar bu tablodaki acaba gülüyor mu ? nereye bakıyor ? sağ eli açıkken sol eli kapalı neden ? sol elinde ne gizliyor? Bu Resim nerede yapıldı? Mona Lisa ‘nın sol omzunun arkasındaki köprü mü? Mona Lisa bu köprüden gelecek birini mi bekliyor bu yüzden mi tedirgin? Beklediğinin gelmeyeceğini mi düşünüyor ? Gerçekten böyle bir köprü var mı? Bu Köprü hayal ürünü mü? Köprü hangi şehir de? …. Gibi gibi sorular soruyorsa zihnimiz bunu farkında olmadan bile yapabiliriz, hem bakış süremiz artıyor hem de zihnimiz ile ruhumuz arasında ince bir kapı aralanıyor ve ne kadar keyif verici bir lezzet güçlü kompozisyona sahip resim ve fotoğraflar bunları bize yaptırabilir.

Eğer Tablodan Mona Lisa'yı çıkaracak olursak zihnimiz koprü ve yolları tamamlayacaktır. zihnimizin soracağı bir diğer soruda burası neresi bu tablo nerede yapıldı olacaktır. Mona lisa eserine baktığımızda arka planın italyanın roma şehrinin bobbio kasabasında yer aldığını anlaşılmıştır.

Orta çağ zamanın da 1304 yılında inşa edilen Malaspina-Dal Verme kalesininden doğaya bakıldığında; görülen manzara, kıvrılan nehir, köprü ve kompozisyonda yer alan bir çok noktanın var oluşu Mona Lisa tablosunun yapıldığı yer olarak burayı gösteriyor.

İsveçli ressam Richard Bergh’in 1900 yılında yağlı boya tablosu olarak tamamladığı İsveç'te bulunan Gothenburg Sanat Müzesinde sergilenen. İskandinav yaz akşamı adlı bu eseri inceleyelim.

Bu eserin en önemli özelliği çekim gücünün çok yüksek görsel ahenkte olmasıdır. Bu resim izleyiciler tarafından ruhsal olarak romantik bir akşamı anımsatarak haz veriyor.

huzurun umudun doğanın gücünü direnmeyerek İsveç de romantizmin öncülüğünü yapan bu tabloyu incelediğimizde modellerin manzarayı izlemesi romantik bir havanın hissedilmesi gölde bekleyen bir sandalın oluşu, Yeşilin ahenkte hakimiyeti güven ve huzurla işlenmiş çok güçlü bir kompozisyona işaret ediyor.

Yeşil rengi insanın kalbi ile zihni arasında dengeleyici bir özelliği sahiptir.

İnsan duygularıyla zihnimizin, mantığımız ile hislerimizin el ele tutuşarak yürümesi gibi düşünülebiliriz.

Bu sebeple tablolarda ve fotoğraflarda yeşil çok önemlidir.

Yeşil rengi zihnin ve kalbin yenilenmesini ferahlığını taze kalmasını temsil eder.

Doğaya baktığımız da, hakimiyetin ağaçlarda bitkilerde çimenlerde olduğunu görürüz yeşilin hakim oluşu, sonsuz sevgiyi ifade etmesi ne kadar güzeldir.

yeşil renk insanın sevme yeteneğini arttırır bu sebeple yıllar geçtikçe hayatımızı dengeler

yeşil rengi mavi ve sarının karışımıyla ortaya çıkan bir renktir.

Sarı renk ve anlamı; zeka ve aklın rengi olmasıdır. Sarı renk psikolojisi, umut, mutluluk, neşe ve eğlence sunan, canlandırıcı ve aydınlatıcı, göz kamaştırıcı en parlak ışık huzmesidir. Özgün düşünce ve merak uyandırmaktır.

Mavi Renk ve Anlamı: Güven, sorumluluk, dürüstlük veya sadakati temsil etmektedir. Mavi samimi, saklı ve sessizdir. Yaygara yapmak veya dikkat çekmek istemez

Kompozisyon ve Sanat ile ilgili değerlendirmelerimizi yapmamızın ardından seçmiş olduğum on üç sanatçının düğün, nişan ve romantik kompozisyonları içeren eserlerini beğeninize sunuyorum bu sanatçılar

Adrien Moreau (Fransız Ressam 1843-1906),

Carl Spitzweg (Alman Ressam 1808-1885),

Cesare Agostino Detti (İtalyan Ressam 1847-1914)

Charles-Alexandre Coëssin de la Fosse (Fransız Ressam 1829-1910)

Edwin Thomas Roberts (İngiliz Ressam 1840-1917)

EVA HOLLYER(İngiliz Ressam 1865-1948)

Federico Andreotti( İtalyan Ressam 1847-1930)

Guillaume Seignac The Athenaeum - The Wedding Procession

Henry Gillard Glindoni(İngiliz Ressam 1852-1913)

Julius Kronberg(İsveç Ressam 1850-1921)

Pierre Outin(Fransız Ressam 18400-1899)

Théodore Levigne(Fransız Ressam 1848-1912)

Thomas Gainsborough(İngiliz Ressam 1727-1788)

Sanat ve kompozisyon adlı yazımızın ardından düğün fotoğrafları nerelerde çekilmeli kompozisyonun güçlü olabilmesi için hangi kurallara bağlı olmasına değinelim

Düğün fotoğraflarının sanatsal olguya ulaşabilmesi için evrensellik niteliğini göz ardı edemeyiz şöyle ki 4.1milyar yıldır dünya da hayat olduğunu düşünürsek tarihimize baktığımızda geçmişten günümüze kadar uzanan tarihi doku doğal oluşumlar gibi bir çok içerik fotoğrafların sanat değerini pahabiçilmez kılacaktır örneğin Bulutları güneşi gökyüzü denizleri dağları ağaçları düşündüğümüzde binlerce yıldan bu yana var olduğu şüphesizdir. Sizlerde düğün fotoğraflarınız için sanatsal açıdan değerlendirildiğinde kalite fotoğraflara sahip olmak istiyorsanız bu güzellikleri fotoğraflarınızda düşünmelisiniz. Örnek vermemiz gerekirse bir gün batımı fotoğrafını ele alalım deniz kenarında bir gün batımı fotoğrafınız olduğunu ele alalım bu fotoğrafın yıllar geçtikçe aşamalarını düşünelim yıllar geçtikçe güneş yine var olacak yine bulutlar olacak yine deniz olacak bir gün batımı anına çocuğunuz veya torununuz sevdiğiyle bir gün batımına denk geldiği zaman benim babam ve annem de böyle bir gün batımında fotoğraf çekilmişti diyebilecek ve hatırlanacaksınız.


Mekan Seçimi İçin Önerilerimiz

1.Gün Batımı

Güneş daima aynı yerden doğum batacaktır. Böylelikle ne kadar zaman geçerse geçsin yeni kuşakların algılayabileceği ve hatırlayabileceği bir kompozisyon nice nesillere miras olarak kalacaktır. Güneşin sarısı bulutların beyazı gökyüzünün mavisi algısal olarak insanlarda Umudu Aydınlanmayı Mutluluğu Huzuru Sadakati barındıracaktır.


2.Gökyüzü


Gökyüzü ve bulutlar da güneş gibi evrenselliği temsil öden doğal güzelliklerdir. Gökyüzünün mavisi insanlarda umudu aydınlanmayı mutluluğu huzuru ve sadakati temsil eder buna bulutlar da eklenince berraklık saflıkla birlikte güven duygusunu destekler


3.Silüetler

Silüet fotoğrafları siyah rengin, mavi kırmızı sarı gibi renklerle dansı gibidir. Silüet fotoğraflarının çok önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bu tarz fotoğraflarda özneler gizli özne gibidir bu fotoğraflarda yer alan kişiler aslında bir çok izleyicinin bir parçası olur, kompozisyon burada sadeliği ve anlaşılır olmayı seçer, fotoğrafı izleyen yakınlarınız veya sevenleriniz, daha samimi daha yakın duygulara bürünür, izleyici kendini sizin ulaştığınız mutlu güne bende ulaşabilirim diyebilir hayallerini güçlendirerek siluet fotoğraflarına her baktığında hayalini hatırlar ve hatıraları yaşatır.


4.Aksesuarlar


Yüzük ayakkabı gibi bir ömür boyu saklayacağınız aksesuarlarınız var ise bunları mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


4.Ahşap yapılar

Ahşap yapılar kahverengi tonlar içermektedir. Ham maddelerinin ağaçtan olmasından mıdır yoksa rengi topraktan almasından mıdır bilinmez ama izleyicilerde yeniden doğuşu simgeler, varoluşunun ispatıdır bir nebze, asırlık ağaçlar gibi ebediyeti simgeler.5.Tarihi Dokuya Sahip Mekanlar

Tarihi mekanlar matematik formülleri gibidir kendini ispatlamış doğruluğu kanıtlanmış Binlerce yerli ve yabancı turistin varoluş süresince ziyaret alacağı yerlerdir. M.Ö. veya M.S. gibi örng 1000 yıl 3000 yıl gibi geçmiş tarihimizden bu yana ayakta durmuş kültür bakanlığı tarafından sahiplenilmiş ve insanlığın varoluşu süresince korunacak bir çok medeniyete şahitlik yapmış mimari yapısıyla cografi konumu ve bir çok tarihsel mevzuları içermesiyle çok önem arz eden yerlerdir. Evlenen çiftlerin çocuklarının torunlarının... nesillerinin yüzyıllar sonra evet işte büyük büyük dedemle nenemin tam olarak burada çekilmiş düğün fotoğrafları var bende diyebileceğini unutmamak gerekiyor.

6.Yeşilin hakim olduğu yerler

Yeşil rengi insanın kalbi ile zihni arasında dengeleyici bir özelliği sahiptir.

İnsan duygularıyla zihnimizin, mantığımız ile hislerimizin el ele tutuşarak yürümesi gibi düşünülebiliriz.Bu sebeple fotoğraflarda yeşil çok önemlidir.

Yeşil rengi zihnin ve kalbin yenilenmesini ferahlığını taze kalmasını temsil eder.

Doğaya baktığımız da, hakimiyetin ağaçlarda bitkilerde çimenlerde olduğunu görürüz yeşilin hakim oluşu, sonsuz sevgiyi ifade etmesi ne kadar güzeldir.

yeşil renk insanın sevme yeteneğini arttırır bu sebeple yıllar geçtikçe hayatımızı dengeler

yeşil rengi mavi ve sarının karışımıyla ortaya çıkan bir renktir.Sarı renk ve anlamı; zeka ve aklın rengi olmasıdır. Sarı renk psikolojisi, umut, mutluluk, neşe ve eğlence sunan, canlandırıcı ve aydınlatıcı, göz kamaştırıcı en parlak ışık huzmesidir. Özgün düşünce ve merak uyandırmaktır.Mavi Renk ve Anlamı: Güven, sorumluluk, dürüstlük veya sadakati temsil etmektedir. Mavi samimi, saklı ve sessizdir. Yaygara yapmak veya dikkat çekmek istemez.

Konuyu özetlemek gerekirse kısacası düğün fotoğrafları için en uygun mekan seçimlerini yaparken blog yazımızın başında örneklendirdiğim gibi dünyaca ünlü ressamların dünyaca ünlü tablolarından da yola çıkacak olursak evrensel niteliğe sahip mekanlarda yer almaya çalışın bunlar doğal güzellere sahip gökyüzü deniz bulut güneş ağaç akarsu yapısal güzelliklere sahip tarihi dokular köprüler kaleler gibi mekan seçimleri şüphesiz sanatsal olarak fotoğrafların daha güçlü olması yönünde en doğru tercih olacaktır.

2 views0 comments

Commentaires


bottom of page